Ubezpieczenie komunikacyjne, pożyczki bez BIK

Finanse

Wpisy

Pożyczki i kredyty

żurawie szczecin Nasze potrzeby konsumpcyjne są nieskończone. Nie zawsze mamy wystarczająco dużo oszczędności, aby je wszystkie zaspokoić. Wówczas musimy albo je ograniczać, albo zapożyczyć się na określoną sumę pieniędzy i z nich sfinansować zakup lub wyjazd. Jeśli Twoje potrzeby są krótkoterminowe lub małe, to dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie długoterminowego kredytu lub pożyczki gotówkowej. Wprawdzie wszystkie pożyczki są pewnym rodzajem zadłużenia, ale jeśli zostaną rozłożone na długi czas, to ich spłata nie będzie zbyt obciążająca dla domowego budżetu. Często jesteśmy wręcz zmuszeni brać kredyt, czy pożyczkę. Niekiedy musimy sięgać nawet po kredyt pozabankowy. Często bierzemy kredyty hipoteczne, kredyty na auto i inne cele konsumenckie.

Wpisy z Grudzień, 2014

Kredyt i poręczyciel

Kredyt i poręczyciel Osoby, których zdolność kredytowa nie jest wystarczająca do uzyskania kredytu bankowego samodzielnie, muszą stanąć przed obliczem podjęcia trudnej decyzji. A mianowicie czy rezygnują z tego kredytu, czy może szukają osoby, która będzie dla nich poręczycielem, popularnie nazywanym żyrantem. Żyrowanie kredytu to współodpowiedzialność w momencie, kiedy kredytobiorca przestanie go spłacać. Może się bowiem okazać, że z jakichś powodów po kilku latach nie będzie w stanie płacić miesięcznych rat. Bank, aby zabezpieczyć swoje interesy domaga się powołania na taką okoliczność żyranta. Żyrant w takiej sytuacji będzie zobowiązany do płacenia rat za osobę, której kredyt poręczył. Niestety, wtedy kiedy dojdzie do takiego przypadku, nie ma większych możliwości aby wycofać się z takiego kredytu. Podjęcie decyzji o żyrowaniu komuś kredytu powinno być dobrze przemyślane, z uwzględnieniem wszystkich minusów. Z czym się wiąże poręczanie komuś kredytu? Przede wszystkim z tym, że drastycznie może obniżać to naszą zdolność kredytową, a więc zaważy na tym czy jakiś inny bank udzieli nam kredytu czy nie. Przykładowo, mając 25 lat zgodziliśmy się na poręczenie kredytu osobie z rodziny. Kredyt ten miał trwać 15 lat. W wieku 30 lat podjęliśmy decyzję o zakupie własnego mieszkania na kredyt. W tym celu udaliśmy się do banku, aby otrzymać ofertę. Bank sprawdza naszą zdolność kredytową na podstawie informacji o zarobkach i wydatkach, a także sprawdza historię kredytową w bazach danych, takich jak BIK. Znajduje tam informacje że 5 lat temu zgodziliśmy się komuś poręczyć kredyt i będziemy żyrantem jeszcze przez 10 lat. Na podstawie tych informacji odmawia udzielenia kredytu, powołując się na za niską zdolność kredytową. Dzieje się tak z tego powodu, że bank zakłada najgorszy wariant, czyli taki w którym będziemy musieć spełnić swój obowiązek i płacić za kogoś jego raty. Z tego też powodu lepiej nie godzić się na bycie żyrantem, jeśli w niedługim czasie mamy w planach wziąć swój własny kredyt gotówkowy Czy poręczyciel ma jakieś prawa, aby wycofać się z poręczonego kredytu? Oczywiście że tak, wymaga to jednak złożenia stosowanego oświadczenia, a także kredytobiorca będzie musiał przedstawić nowego poręczyciela, chyba że kwota kredytu do spłaty pozostała na tyle mała, że bank nie będzie już tego potrzebował. Tak czy inaczej, bycie poręczycielem to nie tylko koleżeńska przysługa, ale przede wszystkim ryzyko, że być może po kilku latach będziemy musieć płacić swoimi pieniędzmi za czyjąś nieroztropność.

Czy warto korzystać z doradztwa kredytowego

Czy warto korzystać z doradztwa kredytowego Dziś każdy z nas za darmo może skorzystać z profesjonalnej pomocy w zakresie doradztwa kredytowego. Do naszej dyspozycji istnieją znane firmy, które zajmują się porównywaniem ofert kredytowych i podpowiadaniem klientom która z nich będzie dla nich korzystna. Czy jednak rzeczywiście opłaca się polegać na takim profesjonalizmie, czy może lepiej zaufać samemu sobie i na własną rękę zatroszczyć się o znalezienie takiego kredytu, który będzie nam pasował? Po pierwsze musimy zrozumieć, jaki cel mają firmy doradcze, że działają dla nas bezpłatnie. Nie przywykliśmy do tego, aby jakąkolwiek pomoc uzyskiwać kompletnie za darmo. Jest odwrotnie. Każda firma chce od nas jakichś pieniędzy, za to że nam w czymś pomoże. Ale z firmami doradztwa kredytowego i inwestycyjnego, a przynajmniej z tymi dużymi i znanymi jest nieco odwrotnie. Im płaci bank lub inna instytucja z którą współpracują i której dostarczają klienta nowego. To właśnie z tego powodu doradcy tak chętnie rozmawiają z nami nie tylko o kredytach, ale również o tym czy zamierzamy je nieco wcześniej spłacić i czy wiemy w jaki sposób inwestować pieniądze. Na nasze wątpliwości zawsze mają doskonałe rozwiązanie, które pozwoli każdemu z nas zamienić się w milionera. Oczywiście takie obietnice często niewiele mają wspólnego z prawdą i należy do nich podchodzić z ograniczonym zaufaniem. To jednak nie zmienia faktu że doradcy kredytowi potrafią w bankowych ofertach wyszukać naprawdę ciekawe kredyty, do których my, zwykli śmiertelnicy nie mamy żadnego dostępu. Bardzo często są to specjalne oferty kredytów przygotowane z myślą o wybranych grupach zawodowych. Każdy bank może dowolnie ustalać warunki takich umów, dlatego nie możemy się na to oburzać, że na przykład lekarz uzyska kredyt o mniejszym oprocentowaniu niż robotnik budowlany. Z pomocą doradcy dowiemy się czy mamy w jakimś banku szansę na zniżkę, wykonując określony zawód. Doradcy kredytowi najczęściej posiadają również możliwość zaoferowania niższego oprocentowania. To jest zasługą ich wydajności i skuteczności. Bank docenia doradcę, który potrafi przyprowadzić do niego klienta, a dodatkowo zajmie się skompletowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów, odciążając tym samym pracownika banku, który poświęci ten czas na znalezienie i obsłużenie kolejnego klienta. Jak widać ma to same korzyści i nie dziwi nikogo, że doradca kredytowy może klientowi zaproponować lepsze warunki niż bank.

Jak korzystnie ubezpieczyć pracowników firmy?

W strukturze ubezpieczeń na życie nie ma wyodrębnionej grupy o nazwie ubezpieczenia grupowe. Oznacza to, że w zależności od charakteru ubezpieczenia są one kwalifikowane odpowiednio do omówionych pięciu grup ubezpieczeń na życie, które obejmują zarówno ubezpieczenia indywidualne, jak i grupowe, stąd np. ubezpieczenia grupowe terminowe będą znajdować się w grupie 1, ubezpieczenia grupowe z funduszem inwestycyjnym i kapitałowym) – w grupie 3, grupowe rentowe – w grupie 4 oraz ubezpieczenia dodatkowe wypadkowe i chorobowe, które również stanowią uzupełnienie ubezpieczeń grupowych – w grupie 5. W praktyce nie występują jedynie ubezpieczenia grupowe zaopatrzenia dzieci (grupa 2). Uwzględniając jednak wiele specyficznych cech związanych z grupową formą zawierania tych ubezpieczeń, istnieje konieczność odrębnego ich omówienia, a przynajmniej wskazania różnic w stosunku do ubezpieczeń indywidualnych. Najbardziej przekonujący może się wydawać podział w zależności od liczby osób ubezpieczonych tą samą umową ubezpieczenia, ale istnieją np ubezpieczenia na dwa życia, a nawet więcej, które są ubezpieczeniami indywidualnymi, spotkać też można ubezpieczenia grupowe obejmujące trzy a nawet dwie osoby, stąd liczba osób objęta ubezpieczeniem raczej nie może stanowić kryterium podziału. Art. 806 §2 k.c. wprowadza pojęcie ubezpieczenia zbiorowego, w celu rozróżnienia ubezpieczeń, w których odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń może zaistnieć, gdy zdarzenie objęte ubezpieczeniem zaszło przed dniem zawarcia ubezpieczenia (ubezpieczenia zbiorowe), od ubezpieczeń, w których nie istnieje odpowiedzialność, gdy zdarzenie objęte ubezpieczeniem zaszło przed zawarciem ubezpieczenia. Można z tego wysnuć wniosek, że w ubezpieczeniu zbiorowym ubezpiecza się zbiorowość, która niekoniecznie musi być ściśle zidentyfikowaną grupą osób w chwili ubezpieczenia. Nie wydaje się jednak właściwe uznanie tego warunku za cechę pozwalającą dokonać takiego rozróżnienia. Ponadto nie jest jasne, czy ubezpieczenia grupowe można by identyfikować z ubezpieczeniami zbiorowymi. Niektórzy autorzy wyraźnie rozróżniają ubezpieczenia zbiorowe od ubezpieczeń grupowych, twierdząc np., że z ubezpieczeniami grupowymi mamy do czynienia tylko wówczas, gdy cała grupa korzysta z ochrony ubezpieczeniowej na takich samych warunkach i tylko takie ubezpieczenia nazywają ubezpieczeniami grupowymi, albo ubezpieczeniami grupowymi w ścisłym znaczeniu.

Kredyty nie są drogie

Kredyty nie są drogie Ten rok przyniósł nam miłą niespodziankę w postaci bardzo mocnego obniżenia stóp procentowych. Jak można było się spodziewać, na efekty nie trzeba było długo czekać. Zwiększone zainteresowanie kredytami bankowymi to pozytywny znak, wskazujący że polska gospodarka i sytuacja materialna Polaków ma się z roku na rok coraz lepiej. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiacie się nad tym, czy warto obecnie decydować się na jakikolwiek kredyt, to odpowiedź brzmi tak. Być może nie zawsze jest potrzeba pożyczania pieniędzy, ale jeśli w niedalekiej przyszłości zamierzacie podjąć korzystną inwestycję, polegającą na przykład na zakupie mieszkania, to teraz wzięty kredyt hipoteczny może się okazać trafną decyzją. Co można zyskać? Z całą pewnością lepsze warunki niż kilka lat wcześniej. Niska marża i niskie stawki wibor 3M, a także bardzo dobre warunki udzielenia kredytu, które nie zmuszają klientów do korzystania z pozostałych bankowych produktów, takich jak ubezpieczenie czy karta kredytowa. W języku bankowców nosi to nazwę croselling. Niższe znacznie są również stawki kredytów gotówkowych. Jeśli wcześniej mieliście do czynienia z takimi kredytami, na pewno pamiętacie wysokie oprocentowanie, które się z nimi wiązało. W wielu krajach kredyty gotówkowe od dawna były najtańszymi produktami bankowymi. U nas dopiero od niedawna można obserwować tendencję do zmiany ofert i robienia jej korzystniejszą. Kredyty zawsze w Polsce były drogie i w dalszym ciągu na tle innych europejskich krajów wydają się bardzo kosztowne. Jeżeli jednak porównamy to z astronomicznie wysokimi cenami sprzed kilku lat, okazuje się że sytuacja uległa bardzo mocnej poprawie. Również zmieniło się podejście banków do kredytobiorców. Dawniej procedury udzielania kredytów były bardzo szczegółowe i wymagające. Wraz z rozwojem bankowości internetowej, wielu klientów może liczyć na znacznie korzystniejsze oferty kredytów, udzielanych przez internet w przeciągu jednego kwadransa. Tak liberalne podejście w sprawie kredytów jest jednak dostępne wyłącznie dla osób znanych bankom, które prowadzą tu konto od wielu lat i które to konto zasilane jest regularnymi wpływami. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, to z przykrością muszę stwierdzić że może nas spotkać rozczarowanie wynikające ze znacznie gorszych warunków otrzymanych, niż tych jakich się spodziewaliśmy. Zachowanie realistycznego podejścia do sprawy okazuje się więc koniecznością w przypadku złożenia każdego wniosku o kredyt hipoteczny.